טיפול סומטי

 

הסתכלות סומטית על תלונות ותסמינים של מטופלים, מאפשרת לכל מטפל להעמיק את החקירה וההבנה של מקרים המגיעים אל דלת הקליניקה , להרחיב את יכולת האבחון והטיפול  בנוסף לסל הכלים המקצועי שברשותו.

הסתכלות זו מאפשרת השלמה של ‘חלקי הפאזל’ ברמה העמוקה ביותר, כחלק מחקירת הנרטיב והפתולוגיה בעזרת הכרת הביולוגיה והאופן שבו התעצבה, ומבט אל מאחורי הקלעים של התלונה או האתגר אתו הגיע המטופל.

 

איך זה עובד?

גופינו מורכב ממנגנונים הוליסטיים, המורכבים כ’שלם גדול’ שבנוי מ’שלמים קטנים’ היוצרים אותו, מתקשרים בתוכו, ודואגים להומאוסטזיס פנימי וחיצוני.

אותה שאיפה תמידית להומאוסטזיס מתרחשת החל ברמת התא הבודד, דרך קבוצות תאים המתקשרות ביניהן, (כמו משפחה גרעינית), ועד לשבטים שלמים, היוצרים קהילה גדולה, השואפת לקוהרנטיות. זהו גם הבסיס לשאיפה האבולוציונית להישרדות ויכולת ההחלמה שלנו.

זיכרון תחושתי וחישתי (אך לא קוגניטיבי) נוכח בגופינו ברמת התא הבודד ונמצא בשורש הדברים. כבר משלב הניצוץ ברחם, קידוד ואיסוף של אותות מידע עובר דרך התאים. אותו קידוד מתחיל את צעדיו כשרשמיו נאספים, ונשלחים אל מערכות השונות של הגוף, מערכת העצבים בפרט מככבת כאן, ומתבצעים עיבודים מסוגים שונים לאותו המידע. אותו קידוד הופך ל’חותמת’ באזורים שונים במח.

 

הכל כתוב בגוף – הגוף זוכר

זיכרון מתאפיין במורכבות של חלקים חישתיים שונים, כחלק מהמארג שבונה אותו כסיפור שלם, בשלבים הטרום-מילוליים, טרם התפתחות ובשלות האונה הקדמית –  הנאו הקורטקס .

קידוד ואחסון של הזיכרון נוצר בשילוב של תהליכים מטאבוליים, עצביים, ביוכימיים ורגשיים, כחלק מה’יהלום’ המופלא, כפי שאני קוראת לזיכרון הסומטי.

רזוננס בין אישי וסביבתי, יכולות וויסות מולדות ונרכשות, מערכת היקשרות על מרכיביה השונים, בלוטות שונות במוח ובגוף (כגון : ההיפוקמפוס, האמיגדלה, ההיפופיזה, האדרנל ועוד) – כולם שותפים לתהליך היצירה.

למעשה מדובר במערכת יחסים על הציר שבין המוח, הלב, המעי והכליות. כל אלו ועוד לוקחים חלק בעולם המופלא של סומטיזציה. איסוף המידע נעשה מכל חלקי הגוף . מדברים על כך תאוריות ומחקרים הקשורים אל המוח שני, ביחס לאזור המעי ,לתאוריה  הפולי-ווגלית ועוד.

הגוף הוא הממד העיקרי ופלטפורמת העבודה המרכזית לבחינה ועבודה עם הנושא שלשמו הגיע המטופל לקליניקה.

תהליך טיפול ריגשי סומטי עשוי לכלול דרכי טיפול וגישות מגוונות, כולל דיבור, מגע, תנועה וכל מה שמאפשר כניסה אל החוויה שנטמעה בגוף.

מחקרים רבים מתחום הנוירו-ביולוגיה עוסקים כיום בסומטיזציה, וחושפים את האמת במה שתואר כדרך חדשה ביחס לטיפול הרגשי הקלאסי הפרוידיאני, כבר על-ידי וילהלם רייך, גרטה בויסן סטנלי קלמן , ועד פיטר לוין, סטיבן פורג’ס ורבים מופלאים אחרים.

טיפול הוליסטי מסוג זה הוא טיפול שלם מקיף ומעמיק, המחזיק בתוכו את כל הממדים המרכיבים אותנו: גוף, מיינד ורוח. החוטים המחברים הם ציר הזמן החלל והתנועה. כל אלו יחד מהווים מפתח מרכזי לפוטנציאל ההחלמה.

זהו קצה קצהו של תיאור  עולם מופלא,  המתחיל בשלבים הפרה-נטליים, ונמשך עד יום מותנו ומכאן אל הדורות הבאים אחרינו, מושפע מהאקלים הסביבתי המשתנה בו אנו חיים ומכל מה שכרוך בו – בכל הממדים.

 

 

 

קורסים

האגן כמוקד מרכזי בהתפתחות פרה ופרי נטאלית והקשר לטראומה קולקטיבית

סדנה מעשית חוויתית סומטית, דרך התפתחות העובר הקשר לטראומה קולקטיבית

600.00
סוניה גומס
1

ארץ המראות

אינטגרציה על-זמנית, תיאורטית ופרקטית, בין מודלים לעבודה תרפויטית בקליניקה שילוב בין רפואת מגע יפנית מסורתית ונוירו-ביולוגיה מודרנית

650.00
איריס אברבנאל
10

ארץ המראות והאגם הנסתר - הקדמה

אינטגרציה על-זמנית, תיאורטית ופרקטית, בין מודלים לעבודה תרפויטית בקליניקה שילוב בין רפואת מגע יפנית מסורתית ונוירו-ביולוגיה מודרנית

חינם
איריס אברבנאל
7

שימוש במערכת הסרעפות לשיקום האיזון וויסות רצפת האגן

סדנה חווייתית המשלבת את ההסתכלות הסינית, הסומטית והעצבית במערכת הסרעפות והשפעתו על האגן

300.00 240.00
אליין דאנקן
0

ארץ המראות והאגם הנסתר

אינטגרציה על-זמנית, תיאורטית ופרקטית, בין מודלים לעבודה תרפויטית בקליניקה שילוב בין רפואת מגע יפנית מסורתית ונוירו-ביולוגיה מודרנית

900.00
איריס אברבנאל
1

האגן - מבנה, כוח, יציבה וטראומה

מפגש דידקטי וחווייתי המעניק כלים מעשיים לקליניקה בדגש על ריפוי בעיות אגן

300.00 240.00
דייב ברגר
0
he_ILHebrew